Napolitansk pizzadeg – Recept för kalljäsning & rumstemperatur

Ingredienser (5-6 portioner)
800 g Vetemjöl (gärna tipo 00)
550 ml Vatten
20 g Salt
1 g (ca 2 krm) Torrjäst
10 g Socker
15 g Olivolja
Durumvete eller rismjöl (till utbakning)
Gör så här
1. Tillsätt jästen med mjölet. Väg eller mät upp vatten och socker i en bunke. Häll i mjölet och arbeta med degkroken i 5 minuter, på låg hastighet. Tillsätt saltet och häll i oljan sakta så den tas upp av degen. Kör till en smidig deg. Täck degen med lock eller plastfolie och låt jäsa i cirka 50 minuter.
2. Dela upp degen i 5 eller 6 bitar och forma till släta bollar. Jäs i ytterligare 6-12 timmar i rumstemperatur till dubbel storlek, alla i en stor låda eller var för sig i små lådor. Olja lådorna lätt för att kunna få ut degen lättare utan att förstöra de jästa bollarna. För att få mer smak på degen kan du även låta den jäsa sakta i kylen istället. Praktiskt att förbereda någon dag i förväg, dessutom slipper man passa degen så noga. Skulle de jäsa över eller flyta ut för mycket, kan du forma om dem igen och låta dem vila en kort stund före utbakning.
Lycka till och testa några av våra pizzarecept:
• Pizza Margherita
• Pizza bianco med salsiccia och tunnhyvlad potatis
• Pizza med fläskfilé och vitlökssmör
• Pizza med cime di rapa, burrata och lufttorkad skinka
• Pizza med salame napoli
• Trattkantarellpizza
• Räkpizza med rostad vitlöksmajonnäs
• Pizza bianco med sotad ramslök
• Oxfilépizza
• Pizza med kronärtskocka och serranoskinka
Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.
Fler recept
Pestopasta med krispiga räkor
Ugnsrostade rotfrukter med rödlök och färska örter
Torka havtorn själv – så gör du i ugn
Ljummen majssallad med djungelgurka och chili
Friterade majsribs – Enkelt & gott recept
Rostad grönsakssoppa på zucchini, tomat & purjolök
Grillat räkspett med rökt paprika-aioli – enkel tapas på bröd
Grillad Flap steak med grillad spetskål och tryffelmajonnäs
Vinhyllans cacciatore på muurikka
Stekt kycklinglårfilé med karljohanskroketter & rödvinsssky
Grillad Secreto på krispigt vitlöksbröd med rostad paprikaröra
Pluma – bästa köttet för grillen
Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.


