https://vinhyllan.se/wp-content/themes/vinhyllan-24

Kalvcarpaccio med Alexandra Zazzi

Betygsätt receptet4 av 5 (2 betyg)
En vit tallrik täckt med tunt skivad rosa kalvcarpaccio toppad med stekt svamp, ruccola, ringlad majonnäs och krispigt surdegscrumble
Alexandra Zazzi skapar en fantastisk italiensk förrätt i form av kalvcarpaccio med karljohanemulsion, surdegscrumble, ruccola och stekt karljohansvamp.

Ingredienser (4 portioner)
350 g Kalvinnanlår
1-1,5 msk Citronsaft, färskpressad
1 msk Olivolja, mild från taggiasca oliver
1 skiva Surdegsbröd
1 kvist Persilja
8 Karljohansvamp/skogschampinjoner
Smör att steka i
1 näve Ruccola
1-2 msk Parmigiano-Reggiano, hyvlad P

Emulsion
1 Äggula
1,5 dl Matolja
2 tsk Vitvinsvinäger
2 tsk dijonsenap
6-8 bitar Torkad karljohansvamp
Salt och svartpeppar

Gör så här
1. Blötlägg Karljohansvampen
2. Dela kalven i 4 bitar. Lägg en bit åt gången mellan två smörgåspapper och banka ut så tunt som möjligt. Lägg ut på 4 flata tallrikar och pensla på citronsaft och olivolja. Ställ åt sidan.
3. Finhacka Karljohansvampen eller kör till en puré i matberedare.
4. Lägg äggulorna i en skål tillsammans med senap. Droppa i oljan lite i tagen medans du vispar. När all olja bundits samman, smaka av med vinäger, salt, peppar och karljohan.
5. Finhacka brödet och stek först torrt i stekpanna, lägg i en klick smör när brödet fått färg, salta och peppra. Tag ur pannan och vänd i fint hackad persilja.
6. Rensa och skär champinjoner i små bitar. Stek i hög värme med smör så att de blir knapriga och får färg. Salta och peppra.
7. Salta köttet med lite flingsalt. Lägg ett tunt lager hackad ruccola på köttet, rippla över karljohanemulsion (ganska rikligt) och sedan surdegsbrödet och champinjonerna. Avsluta med några skärvor parmesan och nymalen svartpeppar.

Smaklig måltid!

Missa inte att prova Alexandra Zazzis andra recept på Vinhyllan.se:
• Tartare på gingravad ryggbiff med syrade grönsaker
• Agnolotti alla salsa di noci – fylld pasta med valnötssås
• Klassisk saffransrisotto (Risotto alla Milanese)
• Tortelloni med smörad tomat- och salviasås
• Krämig hummerpasta med forellrom
• Arancini – risottobollar med saffransmajonnäs och syrad lök
• Fräsch zucchinicarpaccio
• Marsalaäpplen med timjanmascarpone

Få våra vintips och recept till din inkorg

Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.

 

E-postadress*

Mobilnummer

  • Klicka för att dela på facebook
  • Klicka för att dela på twitter
  • Klicka för att dela på pinterest

Liknande recept

Parmesanchips / parmesanflarn
4 (1)

Parmesanchips / parmesanflarn

Inte bara fantastiskt enkelt att göra, utan även oemotståndligt gott! Ger extra piff och lyx till det mesta.…
Pizza bianco med salsiccia och tunnhyvlad potatis
5 (2)

Pizza bianco med salsiccia och tunnhyvlad potatis

Frasig pizza som bara blir godare för varje tugga. Örtkryddig korv på smakrik ost tillsammans med potatis och…
Grillmacka med mozzarella och tomat
5 (1)

Grillmacka med mozzarella och tomat

Våren är på väg och det är väl få saker som slår en härlig picknick i vårsolen. Därför…
Vinhyllan.se

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.