Webb-TV
Bourgogne Blanc Jurassique J M Brocard
Bourgogne Blanc Jurassique 2018 från Jean-Marc Brocard är 100% Chardonnaydruvor med en tydlig mineralitet och finess. Det är smakrikt och friskt med en liten, begynnande mineralitet i avslutet. Här finns också smaker av äpplen och citronskal samt en krispig syra. Vinet passar utmärkt som aperitif eller till fisk, fågel och grönsaker. Jurassique är namnet på tidsperioden då den fossila berggrunden bildades i området där druvorna växer och som har gett grunden till den kalkhaltiga jordmånen.
Prenumerera
Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.
Fler klipp
LissEllas Senap – Världsmästare i senap..
Vedgräddat knäckebröd – Vi besöker Sked..
Hur gör man ost? Vi besöker Murboannas Mejeri..
Tomas Brolin och Catarina König släpper nytt ..
Så filéar man rödtunga
Så filéar man lax
Alexandra Zazzi och Jonas Larsson pratar om S..
Tevsjö Mill & Destillery
Så gör proffset jordgubbstårta!
Smaka på Spanien, Katalonien – Avsnitt ..
Smaka på Spanien, Katalonien – Avsnitt ..
Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.



