https://vinhyllan.se/wp-content/themes/vinhyllan-24

Skink- och fetaostpaj med stekt spenat

Betygsätt receptet4 av 5 (1 betyg)
En bit saftig skink- och fetaostpaj upplagd på en vit tallrik toppsatt med picklad blomkål bredvid en gaffel och kniv
Paj älskar man, så lätt att variera. Här en matig med fetaost och skinka, sistnämnda väljer du beroende på vad du har hemma. Servera gärna med någon picklad grönsak, här på bilden blomkål från förra årets skörd.

Ingredienser (4–6 portioner)
125 g Smör, skuret i mindre bitar
3 dl Mjöl (180g)
2 krm Salt
En skvätt vatten vid behov

60 g Babyspenat alternativt grönkål, svartkål eller mangoldskott.
2 Vitlöksklyftor, finhackade eller rivna
1 tsk Spiskummin
3 Ägg
3 dl Grädde
1 tsk Chilipulver
1 tsk Paprikapulver
1 tsk Lökpulver
100 g Skinka, tärnad
150g Fetaost, i små kuber

Gör så här
1. Arbeta mjöl, smör och salt till en grynig massa med fingertopparna eller i en matberedare. Tillsätt vatten om det behövs och arbeta snabbt ihop till en deg. Arbetar du för länge börjar glutentrådar att bildas, då kan den bli svår att få ut och blir inte heller lika frasig. Kavla ut eller tryck ut degen direkt i en pajform, cirka 24 cm i diameter. Nagga och låt stå kyl medan du förbereder fyllningen. Värm ugnen till 200 grader.
2. Fräs spenaten och tillsätt vitlöken och spiskummin precis i slutet. Låt svalna.
3. Förgrädda pajskalet ca 10 minuter.
4. Blanda ägg, grädde, spenatfräset och de övriga kryddor. Smaka av med salt och peppar, tänk på att både osten och skinka kommer att bidra med sälta.
5. Fördela ut ost och skinka på pajskalet och häll äggblandningen över. Grädda i mitten av ugnen i ca 30 minuter.

Smaklig måltid!

Få våra vintips och recept till din inkorg

Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.

 

E-postadress*

Mobilnummer

  • Klicka för att dela på facebook
  • Klicka för att dela på twitter
  • Klicka för att dela på pinterest

Liknande recept

Fetaost- och broccolipaj
5 (1)

Fetaost- och broccolipaj

En paj passar nästan alltid att slänga ihop, till middag eller för ett buffébord. Servera med vin, grönsallad…
Härlig vegetarisk paj på spenat och keso
4 (1)

Härlig vegetarisk paj på spenat och keso

Vegetarisk paj till en lättsam och god middag eller lunch, eller även som en otroligt bra del i…
Currydoftande blomkålspaj
4 (1)

Currydoftande blomkålspaj

En paj är inte riktigt klar förrän man toppar eller serverar den med exempelvis sallad och god olivolja.…
Vinhyllan.se

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.