Mixade grillspett med en örtig marinad

Ingredienser (4-6 portioner)
ca 12-14 grillspett
300 g fläskkarré
300 g kycklingfilé
200 g sidfläsk, rimmat
1 zucchini
1 röd paprika
1 gul paprika
1 aubergine
8 champinjoner
2 gul lök
2 rödlök
salt
peppar
Marinad
1 dl rapsolja
3 tsk sambal oelek/torkade chiliflakes
1 msk paprikapulver
1-2 vitlöksklyfta, pressad
timjan, färsk repad
gärna även färsk citrontimjan
Gör så här
1. Blötlägg grillspetten minst 30 minuter innan.
2. Blanda ihop alla ingredienser till marinaden.
3. Dela grönsakerna och köttet till lagoma grillspettsbitar ;)
4. Blanda grönsaker och champinjonerna med marinaden och krydda med salt och peppar. Gör lika med fläsket och kycklingen.
5. Trä upp på spetten och grilla över direkt värme i ca 5-8 minuter tills de har en fin färg och är genomstekta. Kom ihåg att vara beredd med blomsprutan och spruta vatten om det börjar brinna för mycket. Pensla gärna en gång till mot slutet.
6. Ät och drick gott! Servera förslagsvis till en fransk potatissallad eller buljongkokt matvete, aioli och grillad citron.
Smaklig måltid!
Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.
Fler recept
Kräftrolls med snabbsyrad & het gurka
Västerbottenpaj med lök, toppat med löjrom oc..
Inlagd sill
Inkokt lax med citronmajonnäs och pressad gur..
Gravad lax och hovmästarsås
Pasta Alfredo med bacon
Pizza med fläskfilé och vitlökssmör
Tändstickspotatis
Krämig matvete med scampi och citron
Hamburgare med karamelliserad lök i rödvinsås..
Rödspätta med skagenröra och rostad kulpotati..
Italiensk grönkålshamburgare
Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.


