https://vinhyllan.se/wp-content/themes/vinhyllan-24

Spaghetti aglio e olio

Spaghetti aglio e olio
Napolitansk klassiker med få ingredienser som brukligt med rätter från Italien. En riktig räddare i nöden som läcker nattmat eller som en smidig lunch att slänga ihop när du får oväntat besök. Som sagt enkel att få till, absolut, men här kan man slipa på tekniken till perfektion. Konsten är att få den lätt men krämig utan att den känns fet. Eftersom råvarorna är få, så tjänar man på att använda kvalitativa sådana. Lycka till!

Ingredienser (4 portioner)
360 g Spaghetti
2-3 Vitlöksklyftor
1/3 Färsk chilipeppar, eller torkade flakes
3/4 dl Olivolja
Persilja
Pastavatten
Salt

Gör så här
1. Koka pastan i saltat vatten. Man brukar ge rekommendation att ha en liter vatten per 100 gram pasta. Men här kan du faktiskt ta lite mindre för att kokvattnet ska bli så stärkelserikt som möjligt. Kom ihåg att röra runt ibland när den kokas. Dessutom om du brukar salta vattnet med ungefär 10 gram per 1 liter vatten så kan du dra ner på den mängden med några gram då vi kommer att använda pastavattnet till såsen, cirka 4 gram per liter vatten är lagom.
2. I cirka 2 msk av oljan fräser du finhackad vitlök (ta ut grodden om den har en sådan), hackad chilipeppar och några persiljestjälkar. Var försiktig så att vitlöken inte blir bränd, oljan ska bara börja ta smak. Tillsätt ganska direkt en skopa av pastavattnet, ungefär den dubbla mängden mot oljan och låt koka tills den börjar bli "simmigare" och vattnet har reducerats ner till lika del som oljan.
3. När pastan är al dente (1-2 minuter före koktidens slut enligt förpackningen) så häller du i den tillsammans med cirka 1,5 dl pastavatten (spar ytterligare vatten utifall det behövs) och låt den tillagas klart medans du rör eller kastar runt pastan. Obs! Ta ur persiljan innan detta steg. Mata pastan med mera vatten och olja och försök att balansera de två.
4. När pastan är klar enligt ditt tycke och snyggt täckt med sås runt om så blandar du ner hackad persilja, smakar av med salt och serverar.

Smaklig måltid!

Tips!
Du kan även testa att använda skivad eller eller bara krossad vitlök med skal som du sedan tar ur. När det kommer till chilin, börja gärna med lite mindre, du kan alltid addera lite mer hetta på slutet.

Klassisk ratio när du kokar pasta, i alla fall enligt Italienarna, som vi tycker vi ska anamma: 1 liter vatten, 100 g pasta, 10 g salt

Få våra vintips och recept till din inkorg

Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.

 

E-postadress*

Mobilnummer

  • Klicka för att dela på facebook
  • Klicka för att dela på twitter
  • Klicka för att dela på pinterest

Fler recept

Gambas al Pil Pil

Gambas al Pil Pil

En trevlig förrätt innehållandes räkor frästa i olja med vitlök och chili.
Boeuf Lyonnaise / Biff Rydberg

Boeuf Lyonnaise / Biff Rydberg

En lyxig pytt i panna på franskt vis.
Salsiccia-ragu med färska fikon, chili och buffelmozzarella

Salsiccia-ragu med färska fikon, chili och bu..

Salsiccia-ragu med färska fikon, chili och buffelmozzarella.
Pasta Alfredo

Pasta Alfredo

Fettuccine Alfredo, eller Pasta Alfredo, är en klassisk italiensk pastarätt.
Smörstekt torskrygg med potatispuré och knaperstekt bacon

Smörstekt torskrygg med potatispuré och knape..

Smörstekt torskrygg med potatispuré och knaperstekt bacon. Grymt god maträtt som får dig ..
Frasiga smördegskorgar med räkröra

Frasiga smördegskorgar med räkröra

Frasiga smördegskorgar med räkröra. En riktigt lyxig men enkel rätt som garanterat kommer..
Ostron mignonette

Ostron mignonette

Så här serverar du ostron på Klassiskt franskt vis, med tillbehöret mignonette. Dessutom ..
Klassisk fiskgratäng med räk- och dillsås samt västerbottensost

Klassisk fiskgratäng med räk- och dillsås sam..

En klassisk fiskgratäng med pommes duchesse, räk- och dillsås samt toppad med västerbotte..
Grillade lammkotletter med bräserad potatis och rostad vitlök

Grillade lammkotletter med bräserad potatis o..

Smarrig och rustik rätt som med till exempel en bönsallad eller semitorkade tomater gör h..
Musselpasta

Musselpasta

Som den italienska klassikern Vongole men med blåmusslor. Tricket för att kunna äta rätte..
Löksoppa

Löksoppa

Varmt, billigt, klassiskt, enkelt, rustikt. Kärt barn har många namn, gott är det i alla ..
Kycklingben med körsbärstomater, grillad hjärtsallad, brynt smör och parmesan

Kycklingben med körsbärstomater, grillad hjär..

Ett enkelt recept där kycklingen och tomatsåsen sköter sig själv i ugnen. Varm och frasig..
Vinhyllan.se

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.