https://vinhyllan.se/wp-content/themes/vinhyllan-24

Skinkschnitzel cordon bleu med gulbetssallad

Betygsätt receptet4 av 5 (1 betyg)
Panerad stekt skinkschnitzel Cordon Bleu uppskuren med smält ost, serverad med fräsch gulbetssallad på en tallrik
Vi använder oss av en bra cheddarost, men det går jättebra med Emmentaler, gruyère eller Comtéost. Du kan även byta ut fläskköttet mot kycklingfilé eller kalvschnitzel. Men vad du än gör, testa med gulbetssalladen, så fräscht.

Ingredienser (4 portioner)
500 g Fläskkotletter eller skinkschnitzlar
Dijonsenap
Salt
Peppar
80 g Cheddarost
35 g Påläggsskinka eller
1 dl Vetemjöl
2 Ägg
3 dl Ströbröd/panko
Smör och olja till stekning

Gulbetssallad
500 g Gulbetor
0,5-1 dl Olivolja, alt. kallpressad rapsolja som ger nötigare smak
1 Citron
1 Rödlök
Persilja
Salt
Peppar

Gör så här
1. Banka ut så du får lite drygt 0,5 cm tjocklek på köttet. Tjocka kotletter kan du skära itu på mitten först, spar en del på ena sidan och vik upp, en så kallad fjärilskotlett. Fördelen är att den blir lättare att banka ut och sidorna blir lika stora och täcker således innehållet väldigt bra.
2. Salta och peppra köttet. Stryk ut cirka 1 tesked dijonsenap på varje bit kött. Lägg på skinka och ost och vik ihop.
3. Vispa upp ägg med några nypor salt och en skvätt vatten. Lägg upp mjöl och blanda med lite nymalen peppar. Vänd sedan köttet först i mjöl, sedan ägg och slutligen ströbröd. Stek sedan gyllene och knapriga generöst i olja och smör, ungefär 4-5 minuter på varje sida. Du kan börja att steka på hög värme men sänka sedan ganska omgående till medelvärme så de inte bränns.
4. Servera med gulbetssalladen och gärna en potatisgratäng.

Gulbetssallad
1. Skölj och borsta betorna. Lägg på ett ark folie, ringla över olja och salta. Vik ihop till ett paket. Sätt in i ugnen på 175 grader, i ca 50-90 minuter, beroende på storlek. Prova med en potatissticka eller kniv för att känna när betorna inte har något motstånd kvar i hårdheten. Ta ut och låt svalna något. Du kan givetvis koka betor om du vill. Men genom att ugnsbaka dem i folie så får de mer smak och härligare färg.
2. Skala betorna när de fortfarande är varma och skär upp i klyftor. Tillsätt finhackad rödlök, hackad persilja, citronzest och dressa med olivolja och citronsaft. Smaka av med salt och eventuellt lite peppar.

Tips!
• Schnitzlar kan du använda två till en portion genom att lägga den ena på den andra med fyllning i mitten.
• Har du panko som du skulle vilja ha lite finare så kan du kör den snabbt i en matberedare.
• Tips på andra ostar att använda, som du kan använda är: Västerbotten kan användas om den kombineras med en annan ost med bra smältegenskaper. Vill du vara kontinental så fungerar t.ex emmentaler, comté, gruyère, herrgård eller svecia.

Få våra vintips och recept till din inkorg

Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.

 

E-postadress*

Mobilnummer

  • Klicka för att dela på facebook
  • Klicka för att dela på twitter
  • Klicka för att dela på pinterest

Liknande recept

Schweizerschnitzel med rödkålssallad
4 (1)

Schweizerschnitzel med rödkålssallad

Ackompanjera denna klassiker med en fräsch rödkålssallad. Servera med ett gott vin och du har en kanonmiddag, oavsett…
Gulbetssallad
2 (2)

Gulbetssallad

Fräsch och vacker sallad på gulbetor som går att variera i oändlighet. Passar till otroligt mycket tack vare…
Biffar med gräddstuvad savoykål och gulbetor med havtorn
5 (1)

Biffar med gräddstuvad savoykål och gulbetor med havtorn

Saftiga biffar med krämig, gräddstuvad savoykål som fått smak av purjolök, timjan och citron. Till det gulbetor dressade…
Vinhyllan.se

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.