https://vinhyllan.se/wp-content/themes/vinhyllan-24

Pannbiff med gräddsås och stekt lök

Betygsätt receptet5 av 5 (1 betyg)
Klassisk pannbiff med gräddsås och mjukstekt lök, serverad med kokt potatis, rårörda lingon och skivad gurka på en tallrik med guldkant
En svensk klassiker! Pannbiff, gräddsås och stekt lök. Funkar i alla väder året om. Servera tillsammans med kokt potatis, lingonsylt/rårörda lingon och pressgurka så är måltiden komplett.

Ingredienser (6 portioner)
Pannbiffar
800 g Nötfärs
1 dl Ströbröd
1,5 dl Matlagningsgrädde
3 msk Finhackad lök
2 st Ägg
2 tsk Salt
2 krm Svartpeppar
Smör till stekning

Stekt lök
2 gula lökar
Smör
Salt

Gräddsås
7,5 dl Matlagningsgrädde
1 Köttbuljongtärning
2 msk Soja
Salt
Maizena

Gör så här
1. Blanda ströbröd och grädde i en stor bunke och låt svälla ca 10 minuter. Blanda i övriga ingredienser till pannbiffarna i bunken och forma till 6-10 biffar beroende på önskad storlek.
2. Stek löken i smör och lite salt tills den är mjuk och gyllenbrun. Använd en stor stekpanna så allt får plats senare. Lägg löken åt sidan när den är klar och stek biffarna i samma panna med lite nytt smör.
3. Blanda i ingredienserna till gräddsåsen medans biffarna steker. Avsluta med att reda såsen med maizena och servera när biffarna (efter ca 5 minuter).
4. Servera pannbiff, gräddsås och stekt lök tillsammans med kokt potatis och kanske lite pressgurka och lingonsylt. Smaklig måltid!

Få våra vintips och recept till din inkorg

Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.

 

E-postadress*

Mobilnummer

  • Klicka för att dela på facebook
  • Klicka för att dela på twitter
  • Klicka för att dela på pinterest

Liknande recept

Stekt fläsk med löksås
4 (1)

Stekt fläsk med löksås

Klassiker som få tackar nej till – även löksåsen älskas av alla åldrar!
Panerad fisk med vitvinsstuvad spetskål och stekt majs
4 (2)

Panerad fisk med vitvinsstuvad spetskål och stekt majs

Frasig, gyllene panerad fisk tillsammans med säsongens grönsaker i form av stekt majs och krämig spetskål. En rolig…
Mustig kalvgryta med snabbsyrad morot
4 (1)

Mustig kalvgryta med snabbsyrad morot

Som alltid med gryta - låt smakerna sätta sig över natten. Det är en enkel regel som gör…
Vinhyllan.se

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.