Lammracks med jordärtskockspuré

Ingredienser (4 portioner)
900g Lammracks
150g Haricots Verts
Smör
En sötpotatis till garnityr
Olja
Rosmarin
Ugnsgrillade rotfrukter
300g Palsternacka
300g Morot
Jordärtskockspuré
500g Jordärtskocka
300g Persiljerot
2 dl Grädde
1 dl Mjölk
50g Smör
30g Västerbottenost
Citronzest
Vitlökssmör
100g Smör
1-2 st vitlöksklyftor
Citronsaft
Timjan
Peppar
Salt
Gör så här
1. Vitlökssmör: Blanda smöret med övriga ingredienser efter tycke och smak. Rulla ihop till en rulle i smörgåspapper och lägg in i kyl eller frys. Skär upp smöret innan servering.
2. Skala sötpotatisen och hyvla den i tunna skivor. Vänd runt skivorna i lite olja och sätt in i ugnen på 150 grader tills de är torra. Sänk temperaturen när de börjar få färg. Ta sedan ut.
3. Skala jordärtskockor och persiljerot. Sjud i grädde och mjölk tills de är mjuka. Skala även rotfrukterna och dela dem på mitten till senare.
4. Salta och peppra lammracksen och bryn sedan i en lämplig stekpanna så det får en stekyta runtom, ös stekfett över lammracksen kontinuerligt. Tillsätt gärna rosmarin i slutet. Sätt in i ugnen på 125 grader tills innertemperaturen är 58-60 grader. Ta ut från ugnen och låt sedan köttet vila i minst 15 minuter.
5. Lägg in rotfrukterna med lite olja och salt i ugnen på 250 grader, cirka 15 minuter.
6. Sila jordärtskockorna och persiljeroten och spara vätskan för att eventuellt få en lösare puré om det önskas. Mixa jordärtskockorna och persiljeroten till en slät puré. Häll över purén till kastrullen igen och blanda ner riven västerbottenost och smör. Smaka av med salt och citronzest.
7. Koka haricots verts i cirka 2 minuter och stek sedan hastigt med smör i stekpanna. Salta, peppra och avsluta med att pressa över citronsaft.
8. Skär upp lammracksen i bitar, salta och peppra sidorna. Lägg upp och servera!
Smaklig måltid!
Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.
Fler recept
Kräftrolls med snabbsyrad & het gurka
Västerbottenpaj med lök, toppat med löjrom oc..
Inlagd sill
Inkokt lax med citronmajonnäs och pressad gur..
Gravad lax och hovmästarsås
Pasta Alfredo med bacon
Pizza med fläskfilé och vitlökssmör
Tändstickspotatis
Krämig matvete med scampi och citron
Hamburgare med karamelliserad lök i rödvinsås..
Rödspätta med skagenröra och rostad kulpotati..
Italiensk grönkålshamburgare
Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.


