Lax med dragonsås

Ingredienser (4 portioner)
600 g Lax
600 g Fryst lax
600 g Fryst Broccoli
200 g Ärtor
2 Rödlök
Paprikapulver
Lökpulver
Vitlökspulver
Olja
Citron
Salt & nymalen svartpeppar/vitpeppar
Dragonsås
2 Schalottenlök (finhackad)
1 dl Torrt vitt vin
3 dl Vispgrädde
1 dl Crème fraiche
1 Buljongtärning
1 msk Torkad dragon (eller 3 msk färsk, hackad)
1/2-1 msk Dijonsenap
Tips! Inlagd dragon är jättegott att använda, tag då gärna med lite av den goda vinägern den ligger i.
Gör så här
1. Ta fram och tina laxen en halvtimme innan tillagning. Svetta löken till dragonsåsen blank och tillsätt sedan vinet. Låt det koka några minuter så att det reduceras ner till ungefär hälften.
2. Blanda ner crème fraiche, grädde och buljongtärningen. Låt såsen sjuda tills den tjocknar. Sila såsen om du vill.
3. Rör ner dragonen och smaka av med senap, salt och peppar och eventuellt lite citronsaft. Red med maizena om det behövs.
4. Torka laxen väl så att den blir helt torr. Salta och krydda med ett tunt lager av kryddorna.
5. Stek i olja på medelhög värme, 2-3 minuter på varje sida. Ta ur laxen vid cirka 45 grader, den kommer fortsätta stiga till närmare 50-52 grader. Låt vila 5-10 minuter innan servering.
6. Börja med att steka broccolin direkt från frysen i olja eller/och smör. När vattnet dunstat så stek den så hastigt som möjligt tillsammans med löken (skalad och skivad på längden). Krydda med salt och eventuellt peppar. Pressa över lite citron.
7. Koka ärter och servera.
Smaklig måltid!
Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.
Fler recept
Pestopasta med krispiga räkor
Ugnsrostade rotfrukter med rödlök och färska örter
Torka havtorn själv – så gör du i ugn
Ljummen majssallad med djungelgurka och chili
Friterade majsribs – Enkelt & gott recept
Rostad grönsakssoppa på zucchini, tomat & purjolök
Grillat räkspett med rökt paprika-aioli – enkel tapas på bröd
Grillad Flap steak med grillad spetskål och tryffelmajonnäs
Vinhyllans cacciatore på muurikka
Stekt kycklinglårfilé med karljohanskroketter & rödvinsssky
Grillad Secreto på krispigt vitlöksbröd med rostad paprikaröra
Pluma – bästa köttet för grillen
Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.


