Chimichurri

Ingredienser
1 dl Olivolja
2 Schalottenlök/rödlök
1-2 Vitlöksklyfta
2 dl Finhackad färsk persilja alt. 1 dl fryst
1 tsk Chiliflakes
1 msk Citronsaft/vinäger
Gör så här
Även om den ses som en Argentinsk nationalraritet så sägs den komma från Baskien i Spanien och namnet komma från baskiskans tximitxurri. Immigranter tog den över havet till sitt nya hemland där den fick ett stort genomslag, speciellt populär till deras grilltradition Asado. En annan teori eller skröna snarare är att namnet kommer från en irländare vid namn Jimmy McCurry som på 1800-talet gjorde såsen i Argentina. Hans namn sägs varit svårt att uttala för lokalbefolkningen och därför förändrades namnet till chimichurri.
Framför allt används den som en fräsch sås/dressing men går även att använda som marinad. Variera grunden nedan med andra örter som koriander, oregano (vanligt att torkad används), gräslök, timjan och även dill fungerar fint. Testa dig fram! Varför inte lite mynta om du grillar fisk eller lamm? Helt enkelt variera du syra, hetta och kryddning efter vad den ska serveras till och efter era egna preferenser så klart. Även en sådan sak hur lös du vill ha den spelar roll. Så otroligt enkel att göra med stora variationsmöjligheter med tillagningssätt och användningsområden.
Finhacka löken (går bra att riva vitlöken) och blanda med persilja, olivolja och chiliflakes (Sambal oelek eller färsk chili går givetvis kanon att använda istället). Smaka av med salt, peppar och citronsaft. Låt den dra minst 30 minuter innan servering, gärna längre. Sista tipset är att salladslök är väldigt fräscht att blanda ner hackat eller i skivor.
Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.
Fler recept
Pestopasta med krispiga räkor
Ugnsrostade rotfrukter med rödlök och färska örter
Torka havtorn själv – så gör du i ugn
Ljummen majssallad med djungelgurka och chili
Friterade majsribs – Enkelt & gott recept
Rostad grönsakssoppa på zucchini, tomat & purjolök
Grillat räkspett med rökt paprika-aioli – enkel tapas på bröd
Grillad Flap steak med grillad spetskål och tryffelmajonnäs
Vinhyllans cacciatore på muurikka
Stekt kycklinglårfilé med karljohanskroketter & rödvinsssky
Grillad Secreto på krispigt vitlöksbröd med rostad paprikaröra
Pluma – bästa köttet för grillen
Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.


