https://vinhyllan.se/wp-content/themes/vinhyllan-24

Potatis- och skinkgratäng med karamelliserad lök

Betygsätt receptet5 av 5 (1 betyg)
En oval gratängform med gyllenbrun potatis- och skinkgratäng toppad med karamelliserad lök, smält ost och halverade plommontomater
Laga en kryddmustig potatis- och skinkgratäng toppad med sotad karamelliserad lök och söta plommontomater! Genom att steka skinkan tillsammans med rosmarin och timjan innan montering får du en otroligt krämig gratäng.

Ingredienser (4-6 portioner)
2-3 Gula lökar, skalad och skivad
1 kg Skalad och skivad potatis (fast)
300g Alspånsrökt skinka, tärnad
3 dl Grädde
2 dl Mjölk
3 Vitlöksklyftor, skalade
Rosmarin
Timjan
Salt och peppar
Smör
Olja
Riven ost, gärna lagrad
Plommontomater

Gör så här
1. Stek löken så den blir karamelliserad i smör på medelhög värme. Salta i början och tillsätt ev. socker i slutet för extra färg.
2. Stek skinkan i smör och olja. Tillsätt efter ett tag vitlök, timjan och rosmarin. Låt rinna av på papper eller i sil. Vitlöken spar du efter stekning. Genom att steka skinkan så får du en mustigare smak och skinkan släpper inte fett och vätska i gratängen.
3. Koka upp grädde, mjölk, salt, peppar och vitlöken från skinksteket (pressad/mosad) i en kastrull. Om du vill kan du boosta gratängen med mer örter. Lägg i potatisen och låt koka försiktigt i ca 10 min. Smaka av, tänk på att skinkan kommer tillföra sälta.
4. Häll hälften av potatisen i en smord ugnsform. Lägg på skinkan och häll över resterande potatis. Toppa med löken och osten. Dela några tomater på mitten och lägg på dem med skinnsidan ner. Gratinera i ugn (175 grader) i cirka 30 min beroende på ugn.

Få våra vintips och recept till din inkorg

Vinhyllan.se samarbetar med de flesta av Sveriges duktiga vinimportörer, som åker världen runt och smakar på viner.
Genom att prenumerera på våra nyhetsbrev kommer du alltid att vara informerad om de senaste nyheterna, trender, events och mycket mer.

 

E-postadress*

Mobilnummer

  • Klicka för att dela på facebook
  • Klicka för att dela på twitter
  • Klicka för att dela på pinterest

Liknande recept

Hamburgare med karamelliserad lök i rödvinsås
5 (1)

Hamburgare med karamelliserad lök i rödvinsås

Har du någon gång funderat på vad du ska göra med en liten rest rödvinssås? Okej inte... Men…
Helstekt fläskytterfilé med honungsrostade tomater och karamelliserad fänkål
5 (1)

Helstekt fläskytterfilé med honungsrostade tomater och karamelliserad fänkål

Helstek fläskytterfilé och laga klart den i ugnen. Servera tillsammans med honungsrostade tomater och karamelliserad fänkål. Mums!
Stekt fläsk med löksås
4 (1)

Stekt fläsk med löksås

Klassiker som få tackar nej till – även löksåsen älskas av alla åldrar!
Vinhyllan.se

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.