https://vinhyllan.se/wp-content/themes/vinhyllan-24

Westhofener Riesling Erste Lage i begränsad upplaga släpps den 20 oktober

Den 20:e oktober släpps Weingut Wittmanns vin Westhofener Riesling Erste Lage. Nu släpps årgången 2019 av vinet och Systembolaget har köpt in 2 400 flaskor som kommer att distribueras till ett flertal butiker runt om i landet.

Westhofener Riesling är klassad som VDP Aus Ersten Lage och druvorna är hämtade från de bästa Premier Cru-lägena i Westhofen. Efter den manuella skörden har musten fått jäsa på stora ekfat innan vinet sedan lagrats en kortare tid innan buteljeringen i juli 2020. Weingut Wittmann ligger i den lilla byn Westhofen i regionen Rheinhessen. Wittmann har praktiserat ekologiskt jordbruk i många år och samtliga av deras viner är ekologiskt certifierade.

Artikelnummer: 92881-01 | pris: 249 kr | alk. 12,5% | 750 ml.

Källa: https://www.mynewsdesk.com/se/cask-sweden/pressreleases/den-20-e-oktober-slaepps-aargaang-2019-av-westhofener-riesling-erste-lage-i-begraensad-upplaga-3036836

Klicka för att dela på facebook

Klicka för att dela på twitter

Klicka för att dela på pinterest

 

Publicerat: 1 oktober, 2020
Skrivet av: Vinhyllan.se

Vinhyllan.se

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.