https://vinhyllan.se/wp-content/themes/vinhyllan-24

En ny Minttu med smak av kanelbulle

Lansering av kanelbulle i flytande form! Minttu Cinnamon Bun är en hyllning till kanelbullen med smak av nygräddad kanelbulle och frisk mint. Den nya smaken kommer till Systembolagets beställningssortiment i begränsad upplaga av 200 flaskor den 22 september. Minttu Ciannamon Bun är tillverkad i Åbo och har en alkoholhalt på 30% till skillnad från originalet som har 35%.

Vi fortsätter att addera nya spännande smaker som baseras på den klassiska pepparmint-Minttun. I år inviger vi det tjugoförsta året av kanelbullens dag genom att välkomna det älskade bakverket i Minttus produktportfölj, säger Lisa Seifert, varumärkesansvarig för Minttu.

Minttu Cinnamon Bun Freakshake

  • 50 ml Minttu Cinnamon Bun
  • 50 ml Mjölk
  • 2 skopor vaniljglass
  • 1 skopa is

Blanda ingredienserna i en mixer. Häll ned de mixade ingredienserna i ett glas. Tillsätt sedan vispgrädde och garnera med allt gott du kan tänka dig.

Minttu Cinnamon Bun

Artikelnummer: 8234802

Alkoholhalt: 30,0%

Pris: 193 kr för 50cl

Källa: Pernod Ricard Sweden

Klicka för att dela på facebook

Klicka för att dela på twitter

Klicka för att dela på pinterest

 

Publicerat: 21 september, 2020
Skrivet av: Vinhyllan.se

Vinhyllan.se

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.